Anasayfa / Kadın / Yılbaşında Ne Giyilir? Kırmızı İç Çamaşırı

Yılbaşında Ne Giyilir? Kırmızı İç Çamaşırı

”Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde..” Aslında her şey tam da böyle başlamıştı. Masal ile gerçek arasında ince çizgi de. Uzun seneler boyunca her yılbaşı geldiğinde aynı rivayetler tekrar kulaklara fısıldanmaya başlıyor; Kırmızı’!

kirmiziiccamasiri1

 

YILBAŞI GECESİ İÇİN NEDEN KIRMIZI?
”Peki, neden kırmızı iç çamaşırı?

Yılbaşı gecesi kırmızı iç çamaşırı giymek de artık gelenek, göreneklerimizden sayılmaya başlandı. ”Peki, neden kırmızı iç çamaşırı? Nerden çıkmış, kim çıkarmış yahu?” diye sorduğumda ise tatmin edici bir cevabı yok, kem küm. İşte işin en eğlenceli tarafı da tam burda başlıyor; mantıklı bir cevap yok. Nasıl ki bazen yatığımız ya da olduğumuz durumlara ‘mantıklı’ bir açıklama getiremiyor ama yapmaya da devam ediyoruz. İşte öyle bir şey…

kirmiziiccamasiri2

 

Biz faniler doğamız gereği bazı duygulara sahibiz. Mesala, umut bu duygular içinde belki de hem en güzel olanı hem de en acıklısı. Bir şeyler ummak, talep etmek, beklemek, hayal kurmak. Çünkü birine, bir şeylere inanma ihtiyacımız var. Tam da burda, batıl inançlar girer devreye ve inanma evremizin doyurulmasında da oldukça etkilidirler.

kirmiziiccamasiri3

 

KIRMIZI RENGİN ANLAMI!

Kırmızı renklerin adeta kraliçesi gibidir. Dikkat çekicidir. Zemin değil, vurgu yapan renktir. Kırmızı demek; sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecen ve agresiflik gibi kavramlar demektir. Derler ki, insanları çabuk karar almaya ve beklentileri arttırmaya teşvik edici bir etkisi vardır. Kırmızı duygusal olarak da oldukça yoğun ve aşırı bir renktir. Bütün renkler ile uyum sağlar, bu yüzden mükemmeldir. Büyüleyicidir. Yılbaşı gecesi kırmızı iç çamaşırıda öyle…

kirmiziiccamasiri4

 

KIRMIZI İÇ ÇAMAŞIRI, ÇÜNKÜ… !
Eğer siz, daha çok özellikle yılbaşında kadınların tercih ettiği düşünüyorsanız yanılyorsunuz, erkekler tarafından da rağbet görüyor. Hatta şöyle ki şu sıralar herkesin derdi aynı, kırmızı iç çamaşırı almak! Ve öyle sırf sadece kendine de değil, bazıları yakın çevresine de hediye ediyor.

Efenim rivayetlerde derler ki: yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giyenler; o yıl uğurlu gelirmiş, bütün yıl birçok kıyafet alırmış, bütün yıl aşk da şanslı olurlarmış, daha çok seyahat ederlermiş, şans getirirmiş, ikramiye çıkarmış, mal mülk servet sahibi olurlarmış, kısmet açarmış, … Yine bir rivayete göre de, saatler 00:00’a yaklaşırken kot pantolon üzerine kırmızı iç çamaşırı giyilirse bunun uğursuzluk getirdiğine inanılıyor. Siz siz olun evde denemeyin. Kısacası falanmış, filanmış.

kirmiziiccamasiri5

 

Nedeni ne olursa olsun biz faniler, sorgulamıyoruz! Sadece alıyoruz ve bir umutla giyiyoruz. Asla nedenini sormuyoruz. Kırmızının gücüne inanıyoruz.

Tabi ki hayatımız sırf kırmızı iç çamaşırı giydik diye düzene girmeyecek ama kendimizi iyi hissedeceğimiz kesin. Ve bu yüzden de, yılbaşında da kırmızı iç çamaşırı giymekten çekinmiyoruz!

Hakkında yasekn