Anasayfa / Sağlık / Diyet & Beslenme / Vitamin hapları yerine meyve-sebze tüketin

Vitamin hapları yerine meyve-sebze tüketin

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, vitamin hapları yerine dengeli beslenmenin çok daha önemli olduğunu söyledi.

Sonbahar-kış aylarında bronşit, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak için çeşitli önlemler alındığını belirten Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, dengeli ve yeterli beslenmenin önemine vurgu yapıyor. Tutar, “Gripten korunmak için birçok insan grip aşısı olsa da asıl önemli nokta güçlü bağışıklık sistemidir. Genelde kış aylarının sonlarına kadar devam eden bu rahatsızlıklar, güçlü bağışıklık sistemi sayesinde sorun olmaktan çıkabilir” diyor.

Hastalıklardan korunmak, zinde olmak ve vücudun vitamin eksikliklerini gidermek için vitamin hapı kullanımına da değinen Diyetisyen Tutar şunları söylüyor: “Piyasada birçok çeşidi bulunan ve seçiminde zorlandığımız vitamin tabletlerinden medet ummak yerine yeterli ve dengeli beslenme yöntemini öğrenmek en akıllıca seçim olacaktır. Özellikle vitamin ve mineraller daha ön planda olmalıdır. Ayrıca besinlerle aldığımız karbonhidrat, yağ ve proteinlerin yeterli olması da büyük önem taşıyor.”

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK İÇİN SEBZE-MEYVE TÜKETİN 

Vücutta hasar meydana getiren öğelerin başında serbest radikaller geliyor. Dengesiz beslenme, sağlıksız koşullarda yaşama, şehir hayatı ve stres vücuttaki serbest radikallerin artmasını sağlayan etkenler arasında. Serbest radikallerin en önemli düşmanının antioksidanlar olduğunu vurgulayan Tutar, A, C ve E vitaminlerinin antioksidan özellik taşıdığını hatırlatıyor. Özellikle C vitamini, enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltıyor veya enfeksiyon oluşmuşsa daha kısa sürede atlatılmasını sağlıyor. Tutar, “Bu vitaminler özellikle sebze ve meyvelerde bulunduğundan Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi ile günde 5–9 porsiyon tüketilmelidir” diye konuşuyor.

ANTİOKSİDAN KAYNAĞI BESİNLER 

Vitamin A: Balık yağı, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, sarı sebze ve meyveler, yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, marul, roka, tere vb.)

Vitamin E: Yağlı tohumlar (ceviz, fındık vb.), bitkisel sıvı yağlar (ayçiçeği, mısırözü, soya ve pamuk yağı), balık.

Vitamin C: Kuşburnu, maydanoz, brokoli, turunçgiller (limon, portakal, mandalina, greyfurt), koyu yeşil yapraklı sebzeler.

PİŞİRİRKEN VİTAMİNLERİ ÖLDÜRMEYİN

Vitaminlerin kaybolmaması için yemeklerin doğru yöntemlerle pişirilmesi gerektiğini söyleyen Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, ultraviyole ışınlarına ve ısıya duyarlı olduğu için A vitamini içeren besinleri oda ısısında tutmamayı, güneşe maruz bırakmamayı, C ile E vitamini de oksijen ve ısıya duyarlı olduğundan sebze-meyveleri sıcak ortamda ve kesilmiş olarak bekletmemeyi öneriyor.

Ntvmsnbc

Hakkında ozekinci