Anasayfa / Teknoloji / Valve SteamOS Devri Başladı

Valve SteamOS Devri Başladı

Valve, 300 adet beta versiyon Steam Machine’i, ürünü test edecek gönüllülere gönderdi. Bununla birlikte Steam işletim sistemini, yani Steam OS’u da ücretsiz olarak indirime sundu.

Steam OS, Debian GNU/Linux tabanlı bir işletim sistemi ve şimdilik Steam, Steam oyunları ve diğer Linux uygulamalarını çalıştırmak üzere tasarlanmış durumda. Fakat çok yakında Windows uygulamalarını da çalıştırabilecek hale gelecek.

Steam OS en az 500 GB’lık bir hard disk alanı gerektiriyor. 1 TB ise önerilen boyut. Şu an için sadece NVIDIA ekran kartı bulunan makinelere yüklenebiliyor fakat pek yakında AMD ve Intel ekran kartlarıyla da uyumlu bir işletim sistemi haline gelecek. Bunun yanında en az 4 GB’lık bir RAM kapasitesi ise sistemin yüklenmesi için başka bir şart.

Son olarak Valve, kullanıcıları şu konuda uyarıyor: “Steam OS, masaüstü bilgisayarınızın işletim sisteminin yerini alacak bir sistem değildir. Kendi cihazınızı yapıp içine ücret ödemeden kurabileceğiniz veya Steam Machine’in piyasaya sürülmesiyle kullanabileceğiniz bir işletim sistemidir.”

Kısacası Steam OS şu an için teknik bilgisi olmayan kullanıcılara önerilmiyor. Fakat yine de Steam OS’ı indirip nasıl bir şey olduğuna bakmak isteyenler buradan indirebilirler (henüz beta aşamasında olduğu için daha önce Linux tabanlı bir işletim kullanmayanlara önermeyiz).

Hakkında ozekinci