Anasayfa / Genel / Tuncel Kurtiz’in kumdan büstünü yaptılar

Tuncel Kurtiz’in kumdan büstünü yaptılar

Antalya Kum Heykel Festivali’nde sergilenecek Türk sinemasına damgasını vuran Altın Portakal ödüllü sanatçıların kumdan büstlerinin arasında, geçen hafta yaşamını yitiren usta oyuncu Tuncel Kurtiz’in büstü de yerini aldı.

Altın Portakal Film Festivali ve Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali işbirliğiyle Lara’da düzenlenen etkinlikte unutulmayan Türk sinema sanatçılarının kumdan heykellerinin yapımında sona yaklaşıldı. Heykeltıraş Eda Kaytan’ın 1 ay süren performansıyla Türk sinema tarihine iz bırakan Altın Portakal ödülüne layık görülmüş 14 sanatçının heykelinin yer aldığı ‘Altın Portakal Kum Heykel Sergisi’, 7 Ekim’de sanatseverlere kapılarını açacak.

Yaklaşık 1000 metrekare alanda düzenlenen sergide Türkan Şoray, Tarık Akan, Cüneyt Arkın, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Kemal Sunal, Adile Naşit, Münir Özkul, Filiz Akın, Ayhan Işık, Eşref Kolçak, Yılmaz Güney, İzzet Günay’ın yanı sıra, kısa süre önce yaşamını yitiren Tuncel Kurtiz’in kumdan yapılmış büstü sergilenecek. Yapımında toplam 50 ton kum kullanılan heykeller koruma altına alınarak, 12 ay boyunca sergilenecek.

Antalya Kum Heykel Festivali Direktörü Cem Karaca, yapılan aydınlatma sayesinde geceleri de ziyaret edilebilecek serginin aynı zamanda alanında bir ilk olma özelliği de taşıdığını söyledi. Karaca, “Sergiyi ziyaret edenler kumun doğallığıyla ortaya çıkarılan eserleri izlerken bir yandan da filmlerden yaptığımız diyalog alıntılarından yapacağımız seslendirme ve ışıklandırma ile geçmişe unutulmaz bir yolculuk yapacak” dedi.

Sergi alanında belirli dönemlerde düzenlenecek performanslarla Altın Portakal ödülü almış diğer sanatçıların da heykellerinin ekleneceğini belirten Karaca, “Yarım asrı geride bırakan Altın Portakal Film Festivali ile böylesine anlamlı bir etkinliğe imza atmış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Altın Portakal Kum Heykel Sergisiyle Türk sinemasının unutulmayan karakterlerini bir kez daha anmış olmamın yanı sıra, hayranlarıyla çok çarpıcı biçimde karşı karşıya getirecek olmanın heyecanını yaşıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Hakkında ozekinci