Anasayfa / Sağlık / Peynir Kemik Erimesi Riskini Azaltıyor

Peynir Kemik Erimesi Riskini Azaltıyor

Muratbey GıdaBeslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, her yıl 20 Ekim’de kutlanan Dünya Osteoporoz Günü’nde kalsiyum zengini ve protein kaynağı olan peynirin düzenli tüketildiğinde kemik erimesi riskini azalttığını belirtti.

Muratbey Gıda Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, Dünya Osteoporoz Günü’nde kalsiyum zengini ve protein kaynağı olan peynirin kemiklerin güçlenmesindeki önemine dikkat çekti.

Kalsiyum tüketin

Önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan kemik erimesi (Osteoporoz) görülme sıklığının tüm dünyada giderek arttığına işaret eden Garipağaoğlu, kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde en iyi önlemlerden birinin kalsiyum almak olduğunu kaydetti. Vücudun kalsiyum ihtiyacının karşılanması için süt ve süt ürünlerinin tüketilmesini öneren Garipağaoğlu, özellikle kalsiyum zengini olan peynirin düzenli tüketilmesinin kemik erime riskini büyük ölçüde azalttığını vurguladı.

Menapoz dönemine dikkat!

Yetersiz kalsiyum alımında en çok çocuklukla erişkinlik arasındaki geçiş döneminde (adolesan) yer alanlar ile yaşlıların zarar gördüğünü söyleyen Garipağaoğlu,”Adolesan dönemi kemik sağlığı açısından en önemli ve kritik dönemlerden biridir. Çünkü bu dönemde alınan yeterli kalsiyum ile kemik kitlesi maksimum düzeyine ulaşabilmekte, erişkinlik döneminde kemik kitlesi korunabilmekte ve post-menapozal dönemde ise sadece kemik dokusunun kaybı yavaşlatılabilmektedir”dedi.

Süt ürünlerinin kalsiyumun en zengin ve biyoyararlılığı en fazla olan kaynakları olduğunu söyleyen Garipağaoğlu, yeterli ve önerilen miktarda kalsiyumun tüketilmesi gerektiğini kaydederek, “Bunun için günde en az 60 gram peynir ile iki su bardağı süt veya yoğurt yemeye özen gösterin” dedi.

Hakkında ozekinci