Anasayfa / Yaşam / Léon Foucault’a özel Léon Foucault Google Doodle’ı

Léon Foucault’a özel Léon Foucault Google Doodle’ı

Foucault sarkacı olarak bilinen yaşadığımız gezegen olan Dünya’nın kendi etrafındaki dönüşünü ve etkileşimini gösteren icadın yaratıcısı Fransız Fizikçi ve Bilim Adamı Léon Foucault için Web arama motoru Google çok özel bir Doodle hazırladı.İşte Léon Foucault için hazırlanan Doodle.

Pek çok insan bu Doodle’da neyin nesi diye düşünebilir ancak yaşadığımız dünyanın kendi etrafında nasıl dönebildiğini nasıl mı öğrendik dersiniz işte bu olayı açıklığa kavuşturan isim Fransızların Dünyaca ünlü Filozofu olan Léon Foucault sayesinde öğrendik ve kendi adını taşıyan bu Foucault Krateri ile ilgili olarak ta size bilgiler vereceğiz.

Fransız Léon Foucault, 18 Eylül 1819 tarihinde Fransa’nın başkenti olan Paris’te gözlerini dünyaya açtı ve doğduğu günden sonra Dünya bilimine bir çok buluşlar kazandırdı.

Öyle ki Léon Foucault,ışığın hızını ilk olarak bilimsel olarak ölçülmesini sağlayan bir değeri yaratmıştır ve halen şu gün bile ışık hızını yüzde 94’lük kısmını bu sayede biliyoruz.

Ayrıca Ay’da bulunan Foucault krateri ise ünlü fizikçinin isminden geliyor ve bu isim Ay’daki Foucault kraterine ismini vermiştir.

Dünya tarihine ismini altın harfler ile yazdıran Léon Foucault’un ayrıca 2 tane de dev ödülü bulunuyor ve bu eserlerin isimleri ise, 1885 yılında Copley Madalyası ve bununla birlikte daha sonra ise Légion d’Honneur ödülü olarak biliniyor.

jiroskop cihazının mucidi olan ünlü filozof ömrüne bir çok buluş kazandırdı ve halen bir çok bilim adamı Léon Foucault’un yaratıcılığından faydalanıyor.

Ünlü Fransız mucit Léon Foucault, 11 Şubat 1868 tarihinde ise aramızdan ayrıldı ve dünyaya geldiği Paris’te bir bir kış günü yaşama gözlerini yumdu ancak arkasında bir çok unutulmaz dünya tarihine damgasını vuracak buluşlar ile deva etmiştir.

Ve bu gece ise Teknoloji ve web arama motoru devi olan Google, Ünlü fizikçinin buluşlarından oluşan bir görsel Doodle ile karşımıza çıktı ve bir sağa bir sola hareket eden bu jiroskop icatı ile ve bununla beraber,Saat’in akış yönü ve son olarak ise yine Léon Foucault’a özel Dünya’nın şekli ile Léon Foucault hayranlarının karşısına çıktı.

Google bu çok özel günde Léon Foucault’a büyük bir vefa örneği göstermiş oldu.

Léon Foucault hakkında daha bir çok ayrıntıya ulaşmak istiyorsanız eğer kısaca yapmanız gerekenler ise, ilk olarak Google’a gireceksiniz ve hemen ardından ise Vikipedia sayfasına giriş yapark Fransızların dünyaya mal olan Mucidi Bilimadamı Léon Foucault hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için : leon foucault kimdir

Hakkında ozekinci