Anasayfa / Genel / Kara Cuma ve Şükran Günün’de rekor satışlar

Kara Cuma ve Şükran Günün’de rekor satışlar

Her sene olduğu gibi bu sene de ABD’de Kasım ayının dördüncü Perşembe günü geldiğinde Şükran Günü kutlamaları yapıldı ve hindiler yendi. Ardından ertesi günse dinlenme amaçlı tatile geçildi. İşte bu ertesi güne Kara Cuma deniyor çünkü normalde alışveriş yerlerinde in cin top atıyor. Buna özel gerçekleşen yüzde 90′ları bulan senelik indirim çılgınlığı Kara Cuma gerçekleşti ve ilk Pazartesi olan 2 Aralık ise Siber Pazartesi olarak indirimleri devam ettirdi.

Çok sayıda tüketici, artık geleneksel olduğu için Kara Cuma öncesinde indirimlere ait duyuruları listelere dönüştürdü ve birikimlerini harcamak için kuyruklara girdi. Alışveriş noktalarında ilk gelen kazanır şeklinde inanılmaz fiyatlar gerçeğe dönüştü ve sınırlı sayıda stoklar anında tükendi. Yeni gelen raporlara bakılırsa bu sene de satışlar önceki seneleri geride bırakacak biçimde artış gösterdi. Rekorların kırıldığı 2013′de mobil ürünlerin satışı ön plana çıktı.

Şükran Günü sırasında 1.06 milyar dolar, Kara Cuma günü sırasında 1.93 milyar dolarlık satış gerçekleşti. Geçen seneye göre Şükran Günü satışı yüzde 18, Kara Cuma günü satışı yüzde 30 ilerleme gösterdi. Tüm satışların yüzde 24.2′sini mobil ürünler oluşturarak birinciliği elde etti. Bunu oluşturanlarsa yüzde 15.6 ile tabletler, yüzde 8.6 ile cep telefonları oldu. Platform bazında kazanansa iOS esaslı cihazlar oldu ve onu Android izledi. Sadece iPad almak için 417 milyon dolar nakit akışı gerçekleşti!

Hakkında ozekinci