Anasayfa / Yaşam / İstanbul Maratona hazırlanıyor

İstanbul Maratona hazırlanıyor

İstanbul Maratonu bu yıl 35. kez düzenleniyor.

İstanbul’da yarın yapılacak maraton öncesi, erkeklerde şimdiye kadar düzenlenen 34 yarıştan 11’ini Türk, 23’ünü ise yabancı atletler kazandı.

İlk kez 1979 yılında koşulan ve Hasan Saylan’ın kazandığı maratonda, erkeklerde birincilikler ilk 4 yıl Türk atletler arasında paylaşıldı. Erkeklerde son yıllarda yabancı atletlerin üstünlüğü göze çarpıyor. Düzenlenen son 20 maratonda da ilk sırayı yabancı sporcular aldı.

Türk atletlerin dışında erkeklerde maratonda şimdiye kadar 11 Kenyalı, 7 Etiyopyalı, 2 İngiliz, birer kez de Danimarkalı, Zimbabweli ve Litvanyalı atletler birinci geldi.

Geçen yılki maratonda birincilikleri erkeklerde Kenyalı Stephan Chebogut 2.11.05, kadınlarda ise Etiyopyalı Koren Jelela Yal 2.28.06’lık dereceleriyle kazandı.

En iyi ve en kötü dereceler

Eski adıyla Kıtalararası Avrasya Maratonu, bu yılki ismiyle Vodafone İstanbul Maratonu’nda şimdiye kadar erkeklerde en iyi dereceyi, Kenyalı Vincent Kiplagat elde etti.

Kiplagat, 2010 yılında 2.10.42’lik derecesiyle, vatandaşı David Cheruiyot’un 2007 yılında elde ettiği 2.10.56’lık derecesini geride bırakarak, parkur rekorunu eline geçirdi.

Kadınlarda ise en iyi dereceyi 1992 yılında Romanya adına yarışan Buia Aurica, 2.26.29’lık derecesiyle yaptı.

Bu arada, erkeklerde ilk sırayı alanlar arasında en kötü zamanı, 1982 yılında parkuru 2.41.13 ile tamamlayan İsmail Karagöz, kadınlarda ise 1991 yılında 2.49.24 ile bitiren İngiliz Jacki Davis yaptı.

Kadınlarda da yabancılar zirvede

Organizasyonda kadınlarda maraton koşusu 1991 yılından beri düzenleniyor. Geride kalan 22 yarışta 21 yabancı, sadece bir Türk atlet birinci oldu.

Türkiye adına kadınlarda tek birinciliği 1994 yılında Serap Aktaş elde ederken, Türk atletler son 18 yarıştır ilk sırayı alamıyor.

Kadınlarda yabancı atletler arasında 6 Rus, 5 Etiyopyalı, 4’er Rumen ve Ukraynalı, birer de İngiliz ve Belaruslu atlet ilk sırayı aldı.

20 bin atlet koşacak

Maraton, 15 ve 10 kilometre koşularına yerli ve yabancı yaklaşık 20 bin atletin, halk yürüyüşüne de yaklaşık 100 bin kişinin katılması bekleniyor. Halk yürüyüşüne katılacak vatandaşlar, yılda bir kez de olsa Boğaziçi Köprüsü’nü yürüyerek geçmenin keyfini yaşayacak.

Toplam para ödülü bir milyon dolar

Organizasyonda toplamda bir milyon dolar para ödülü dağıtılacak.

Maraton koşusunda birinci olan atletlere 50 bin dolar (Türk sporcu kazanırsa 100 bin dolar) verilecek. İkinciler 25 bin, üçüncüler de 15 bin dolar ödül alacak.

Yarışta Türk sporcular arasında yapılacak tasnif sonucu birinci olan atletlere 20 bin dolar ödül verilecek.

15 Kilometre Koşusu’nun birincileri ise 4 bin dolar ödülün sahibi olacak.

Trafiğe kapatılacak yollar ve alternatif güzergahlar

35. Vodafone İstanbul Maratonu dolayısıyla yarın İstanbul’da trafiğe kapatılacak yollar ve alternatif güzergahlar www.istanbulmaraton.org sitesinden duyuruldu.

Yarın saat 06:00’dan, yarış bitimine kadar kademeli olarak trafiğe kapatılacak yollar ve alternatif güzergahlar şöyle:

Trafiğe kapatılacak yollar

Hakkında ozekinci