Anasayfa / Yaşam / İş Görüşmelerinde En Çok Sorulan 50 Soru

İş Görüşmelerinde En Çok Sorulan 50 Soru

Geri1 of 2İleri
Gezinmek için klavyenin yön tuşlarını kullanabilirsiniz ← →

Görüşmenin başladığı dakika sorular başlamaktadır ve ayrıcalıklı bir aday olduğunuzu göstermek için sadece tipik soruları değil, aynı zamanda beklenmeyen soruları da cevaplamak için hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Niteliklerinize, akademik hazırlığınıza, kariyer ilgilerinize, deneyiminize ve kişiliğinizi belirleyen şeylere ilişkin sorular bekleyebilirsiniz.

1. Bana kendinizi anlatınız.

Görüşmelerde en sık sorulan soru. Aklınızda hazır bulunan kısa bir açıklamanız olmalıdır. Önceden provası yapılmış şekilde bir etki bırakmamasına dikkat ediniz. Aksi takdirde yönlendirilmediğiniz sürece, konuşmanızı iş bağlantılı maddelerle sınırlandırınız. Yaptığınız şeyler ve görüşmesini yaptığınız pozisyon ile ilgili yaptığınız işler hakkında konuşunuz. En uzaktaki madde ile başlayınız ve şimdikine geliniz.

2. Son işinizden neden ayrıldınız?

Olayları umursamayarak olumlu kalınız. Yönetim ile ilgili büyük bir soruna asla değinmeyiniz ve gözlemciler, iş arkadaşları veya kuruluş hakkında kötü konuşmayınız. Konuşursanız, kötü gözüken siz olacaksınızdır. Gülümsemenizi sürdürünüz ve özel bir şeyler yapmak için bir olanak, bir şans veya diğer ileriye dönük nedenler gibi olumlu bir nedenden dolayı ayrıldığınızı belirtiniz.

3. Bu alandaki ne çeşit deneyime sahipsiniz?

Başvurduğunuz pozisyona ilişkin özellikler hakkında konuşunuz. Belirli bir deneyiminiz yoksa, yakınlaşabildiğiniz kadar yakınlaşınız.

4. Kendinizi başarılı olarak görür müsünüz?

Her zaman evet yanıtını vermelisiniz ve nedeni kısaca açıklamalısınız. İyi bir açıklama, kendinize hedef koyduğunuzu, bazılarını başardığınızı ve diğerlerini de başarmak için doğru yolda olduğunuzu belirtmenizdir.

5. İş arkadaşları sizin için ne söylemektedir?

Bir veya iki iş arkadaşından alıntıyla hazırlıklı olunuz. Ya belirli bir açıklama ya da bir yorumlama işinize yarayacaktır.

6. Bu kuruluş hakkında neler biliyorsunuz?

Bu soru, görüşmeden önce kuruluş hakkında biraz araştırma yapmak için bir nedendir. Nerede olduklarını ve nereye doğru gittiklerini öğreniniz. Mevcut konular nelerdir ve asıl önemli kişiler kimlerdir?

7. Geçen yıl bilgilerinizi geliştirmek için neler yaptınız?

İşe ilişkin geliştirme aktivitelerini içermeye çalışınız. Geniş bir aktivite çeşitliliği olumlu bir kişisel gelişim olarak nitelendirilebilmektedir. Değinmek için hazır olan birkaç iyi aktiviteniz bulunsun.

8. Diğer işler için başvuruyor musunuz?

Dürüst olunuz, fakat bu konuda çok zaman harcamayınız. Bu iş ve bu kuruluş için neler yapabileceğiniz üzerinde odağınızı sürdürünüz. Başka herhangi bir şey oyalanmak anlamına gelmektedir.

9. Bu kuruluş için neden çalışmak istiyorsunuz?

Bu soru, biraz düşünmenize yol açabilmektedir. Cevabınız kesinlikle kuruluş hakkında yaptığınız araştırmaya dayalı olmalıdır. Bu noktada samimiyet fazlasıyla önemlidir ve kolaylıkla fark edilecektir. Uzun vadeli kariyer hedeflerinizle bağdaştırınız.

10. Bizim için çalışan başka birisini tanıyor musunuz?

Kuruluş için çalışan akrabalar üzerine ilkelerin bilincinde olunuz. Akrabaları değil, arkadaşları sormalarına rağmen, bu yanıtınızı etkileyebilmektedir.

11. Ne çeşit maaşa ihtiyacınız vardır?

Yüklü bir soru. İlk cevaplayan siz olursanız, muhtemelen kaybedeceğiniz ufak kötü bir oyun. Bu yüzden, cevap vermeyiniz. Onun yerine, “Zor bir soru.” gibisinden bir şey söyleyiniz. Bu pozisyon için aralığı söyleyebilir misiniz? Çoğu durumda, savunması düşmüş görüşmeyi yapan kimse size söyleyecektir. Söylemezse, işin ayrıntılarına göre değişebileceğini belirtiniz. Sonra, geniş bir aralık veriniz.

12. Bir takım oyuncusu musunuzdur?

Elbette bir takım oyuncususunuzdur. Hazır örneğinizin bulunduğundan emin olunuz. Kendinizden çok genellikle takımın iyiliği için çalışmanızı gösteren özellikler sizin takım tutumunuzun iyi bir kanıtı olacaktır. Böbürlenmeyiniz, sadece gerçekçi bir ses tonunda konuşunuz. Bu, bir anahtar noktadır.

13. İşe alınırsanız, ne kadar süre bizim için çalışmayı beklerdiniz?

Özellikler burada işe yaramayacaktır. Şuna benzer bir şey yararlı olacaktır: Uzun bir süre olmasını isterdim veya her iki taraf da iyi bir iş çıkardığımı düşündüğü sürece burada çalışmak isterim gibi.

14. Hiç herhangi birisini kovmak zorunda kaldınız mı? Nasıl hissettiniz?

Bu ciddi bir konudur. Hafife almayınız ve bir şekilde insanları kovmayı seviyormuş gibi gözükmeyiniz. Aynı zamanda, yapmanız gereken şey olduğunda bunu gerçekleştireceksinizdir. Konu kuruluşa karşı zararlı bir durumu yaratan bireye geldiğinde, kuruluşu koruyacaksınızdır. Unutmayınız ki işten kovmak, işten çıkarmak veya güçteki azalmayla aynı şey değildir.

15. İşe yönelik felsefeniz nedir?

Görüşmeyi yapan bu noktada uzun veya süslü bir tez beklememektedir. İşin yapıldığı konusunda güçlü bir hisse sahip misiniz? Burada en fazla işe yarayan cevap çeşidi ‘evet’ dir. Bu cevapla kuruluşa bir yarar sağlayacağınızı, kısa ve olumlu bir biçimde gösterebilirsiniz.

16. Şu anda emekli olmak için yeteri kadar paranız olsa, emekli olur muydunuz?

Emekli olacaksanız, evet diyerek yanıtlayınız. Ancak çalışmaya ihtiyacınız olduğundan, tercih ettiğiniz iş çeşidi budur. Emekli olmayı kastetmiyorsanız, evet demeyiniz.

17. Bir pozisyonu bırakmanız hiç söylendi mi?

Söylenmediyse, hayır deyiniz. Söylendiyse, dürüst, kısa ve öz olunuz. Bahsi geçen kişiler veya kuruluş hakkında olumsuz şeyler söylemekten kaçınınız.

18. Bu kuruluşa nasıl bir kazancınızın olacağınızı açıklayınız.

Bu soru için çok istekli olmalısınız. Görüşülen pozisyon ile ilgili olduğu için en iyi noktalarınızı ön plana çıkarmak için size bir fırsat vermektedir. Bu ilişki için önceden biraz düşününüz.

19. Neden sizi işe almalıyız?

Niteliklerinizin kuruluşun ihtiyaçlarını nasıl karşıladığını belirtiniz. Bir kıyaslama yapmak için başka herhangi bir adaydan söz etmeyiniz.

20. Yaptığınız bir öneriyi anlatınız.

İyi bir tanesini aklınızda bulundurunuz. Kesin olunuz ve kabul edilmiş ve sonradan başarılı bulunmuş bir öneri kullanınız. Başvurulan iş çeşidine ilişkin bir öneri gerçek bir artıdır.

21. İş arkadaşları ile ilgili sizi neler rahatsız etmektedir?

Bu tuzak bir sorudur. Uzunca bir süre düşününüz, fakat sizi rahatsız eden herhangi bir şeyi bulmakta başarısız olunuz. İnsanlarla iyi geçindiğinizi belirten kısa bir açıklama çok iyidir.

22. En büyük gücünüz nedir?

Birçok cevap iyidir, sadece olumlu kalınız. Birkaç iyi örnek: Öncelik vermedeki beceriniz, Sorun çözme becerileriniz, Baskı altında çalışabilme beceriniz, Projeler üzerine odaklanma beceriniz, Mesleki uzmanlığınız, Liderlik becerileriniz, Olumlu tutumunuz.

23. Hayalinizdeki işi anlatınız.

Belirli bir işten uzak durunuz. Kazanamazsınız. Uğruna çekiştiğiniz işin olduğunu söylerseniz, güvenilirliği kısıtlamış olursunuz. Başka bir işin olduğunu söylerseniz, işe alındığınız takdirde bu pozisyondan hoşnutsuz olacağınız kuşkusunu yerleştirirsiniz. En iyisi aslınıza göre kalmaktır ve şu tarz bir şey söyleyiniz: Çalışmayı sevdiğim, insanları beğendiğim, katkı yapabileceğim ve çalışmak için can attığım bir iş.

24. Neden bu işte başarılı olacağınızı düşünüyorsunuz?

Birçok neden veriniz ve becerileri, deneyimi ve ilgiyi dâhil ediniz.

Geri1 of 2İleri
Gezinmek için klavyenin yön tuşlarını kullanabilirsiniz ← →

Hakkında ozekinci