Anasayfa / Bilim Teknik / Hititlerin kutsal şehri bulundu

Hititlerin kutsal şehri bulundu

Vezirköprü ilçesine bağlı Oymaağaç köyünde 8 yıldır devam eden arkeolojik kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlandı.

Kazı Başkanı Alman Arkeolog Doç. Dr. Rainer Czichon, yaptığı açıklamada, Oymaağaç’ta 2005 yılında çalışmalara başladıklarını söyledi.

İlk iki yıl yüzeysel araştırma yaptıklarını, daha sonra kazı çalışmasına başladıklarını belirten Czichan, şöyle devam etti:

“Amacımız Oymaağaç’ın Hititlerin kutsal şehri ‘Nerik’ olduğunu ispatlamak. Zaten buranın Hititlerin yerleşim yeri olduğunu biliyoruz. Yüzde 100 diyemem ama yüzde 95 buranın Hititlerin kutsal şehri ‘Nerik’ olduğunu ispat edecek çivi yazılı tabletler bulduk. Bu yıl ortaya çıkardığımız 4 çivili tablette ‘Nerik’ ile ilgili yazıtlar var. Nerik’in içinde Tahanga diye bir bölüm var. Tahanga, Nerik’in hava tanrısı mabedinin içinde bir bölüm. Tahanga ismi, çıkardığımız iki tabletin üzerinde çıktı. Bu da Oymaağaç’ın Nerik olduğu yönünde güçlü bir kanıttır. Kazılarda çıkan yazıtlar buranın yüzde 95 Hititlerin kutsal şehri ‘Nerik’ olduğunu ortaya koydu.”

Çivi yazılı tabletler dışında mühür baskılar da bulunduğunu ifade eden Czichon, “Bir katibin mühür baskısı… Hattuşa’da bu çok normal bir şey ama Hitit İmparatorluğu’nun en kuzey sınırındayız. Yani bu bölge için bu süper olağanüstü bir şey. Bizim için o dönemin insanlarının kendi yazıları çok önemli. Çünkü o dönemde ne düşündüler, neler yaptılar, neyle ilgili konuştular, yaşam tarzları bize ışık tutacak” dedi.

Bu yıl Nerik’te hava tanrısının mabedinde kazılara devam ettiklerine değinen Czichon, “Bir değil, en az üç üst üste yapılmış mabet bulduk. Bir de ilk defa binanın içinde taban bulduk. Avlularını bulmuştuk, içinde taban bulmamız son derece önemliydi” diye konuştu.

Doç. Dr. Czichon, kazı çalışmalarına dünyanın her tarafından arkeologlar, filologlar, jeologlar, mimarlar, antropologlar ve zooarkeloglar katıldığını, yaklaşık 40 kişilik uluslararası bir ekibin yazın 3 ay Türkiye’nin eski tarihini incelemeye çalıştığını sözlerine ekledi.

Hakkında ozekinci