Anasayfa / Kadın / Hamilelikte Yapılabilecek Egzersizler

Hamilelikte Yapılabilecek Egzersizler

Hamilelik boyunca doktorunuza danışarak pek çok egzersiz yapabilirsiniz.

Yürüme:

Vücudunuzu zorlamadan gebelik sırasında yapabileceğiz en uygun egzersiz olarak kabul edelebilir. Özellikle anne adayı ilk kez gebelik döneminde egzersiz yapmayı seçmişse en güzenli egzersiz türüdür.

Yüzme:

Suyun kaldırma kuvveti sebebiyle anne adayını zorlamayan bir egzersizdir. Üstelik tüm kaslarınızı çalıştırır ve geliştirirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus rahat nefes alabilmek ve napız sayısını kontrol edebilmektir. Denizde veya havuzda yüzebilirsiniz fakat suyun temiz ve ılık olması gerekir.

Yavaş tempolu koşu:

Anne adayı yüreyebileceği gibi koşa da bilir. Önemli olan mevsime uygun rahat kıyafetler giymektir. Koşu sürenizi, nabzınıza ve nefes alıp vermenize göre ayarlayabilirsiniz. Koşu parkurunuzun düzenli ve engebesiz olmasına özen gösterin. Eğer gebelik öncesinde koşmaya alışkın değilseniz uzun mesafeli yürüşü tercih edebilirsiniz.

Bisiklete Binme:

Eğer bir anne adayıysanız hamileliğiniz ilk 3 ayın da tercih edebileceğiniz bir egzersiz türüdür. Daha sonrasında ev dışında bisiklete binmek düşme riskini oluşturabilir. Dışarı da bisiklet binmek yerine evde havalandırılmış bir ortamda peda çevirebilirsiniz.

Pilates ve Yoga:

Dönemimizin en popüler egzersiz türü. Pilates ve yogayı lütfen bu konuda deneyimli uzmanlar eşliğinde yapınız.

Hakkında ozekinci