Anasayfa / Genel / Grace Hopper kimdir (Grace Hopper Google Doodle’i)

Grace Hopper kimdir (Grace Hopper Google Doodle’i)

Az önce saatler 00:00 gösterdiğinde Dünyanın en büyük arama motoru olan Google Grace Hopper’i logo olarak ülkemizde yayınladı ana sayfasından. İşte Grace Hopper hakkında tüm detaylar.

Az önce saatler 00:00 gösterdiğinde Dünyanın en büyük arama motoru olan Google Grace Hopper’i logo olarak ülkemizde yayınladı ana sayfasından. İşte Grace Hopper hakkında tüm detaylar.

Google tarafından ülkemizde yayınlanan doodle logo ile tanıtılan Amiral kadın Grace Hopper’i tanıyalım.

Tam adı Murray grace hopper olan bilgisayar öncüsü ve Amrikan donanmasında rütbeli bir kadın askerdi.

Şimdi kendisi hakkında bilgiler veriyoruz.

Tümamiral Grace Murray Hopper (9 Aralık 1906 – 1 Ocak 1992) Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdi. Harvard Mark I bilgisayarının ilk programcılarından biriydi. Bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi geliştirdi. İlk modern programlama dillerinden biri olan COBOL’un geliştiricilerindendi Bilgisayar dilinde “debugging” diye bilinen programı hatalardan temizleme konseptinin de ilk kullanıcılarındandı. Amerikan savaş gemisi USS Hopper (DDG-70) adını kendisinden almıştır.

İlk eğitim yılları ile deneyimi

Hopper New York’ta doğdu. Yale Üniversitesi’nde Matematik ve Fizik eğitimi gördü. 1930 yılında üniversiteden mezun oldu. Aynı yıl Vincent Foster Hopper ile evlendi. 1934 yılında Yale Üniversitesi’nde Matematik dalında doktora yaptı. 1941 yılında profesör oldu. 1945 yılında eşinden boşandı ve soyadını koruyarak ölünceye dek bir daha evlenmedi.

2. Dünya Savaşı ve donanmadaki görevi

1943 yılında Vassar’daki öğretmenlik görevini bırakıp gönüllü olarak ABD donanmasına katıldı. Denizcilik okulunda eğitim gördü. Buradan mezun olup Harvard’ta hesaplama projelerinde teğmen olarak göreve başladı. Howard H. Aiken’in başkanlığındaki Mark I programlama dili ekibinde çalıştı. Hopper ve Aiken Mark I,II,II hakkında birlikte makale yayınladılar. Hopper 38 yaşında düzenli orduya geçmek istedi fakat yaşından dolayı bu kabul edilmedi. 1949 yılına kadar Harvard Computation laboratuarlarında çalıştı.

grace-hopper

Hakkında ozekinci