Anasayfa / Genel / Google’dan Dr. Carlos Juan Finlay Doodle’ı

Google’dan Dr. Carlos Juan Finlay Doodle’ı

Google, Sarıhumma hastalığının tedavisine yönelik çalışmaları ile tanınan Kübalı doktor ve bilim adamı Carlos Juan Finlay’ın doğum gününü Doodle ile kutladı.

3 Aralık 1833 tarihinde Küba’da dünyaya gelen fizikçi, bilim adamı ve doktor Carlos Juan Finlay’in doğum günü, Google tarafından bugüne özel tasarlanan Doodle ile kutlandı. Peki Google.com’u tıklayan internet kullanıcılarının karşısına çıkan Doodle’da görülen Dr. Finlay kimdir?

Finlay; grip benzeri bir tablodan, ağır karaciğer hastalığı ve kanamalı ateşe kadar geniş bir hastalık tablosuna yol açan akut viral bir hastalık olan Sarıhumma hastalığının tedavisi için araştırmalar yapmış, elde ettiği bulgular ile hastalığın tedavisinde önemli rol oynamıştır.

İnsanlığa önemli hizmetleri oldu

Ülkesinde büyük çaplı ölümlere yol açan Sarıhumma hastalığının tedavisine yönelik çalışmaları ile tanınan Dr. Carlos Juan Finlay, hastalığa sivrisineklerin yol açtığını ve sivrisineklerin üremesinin kontrolünün Sarıhumma hastalığının önlenmesinde etkili olacağı tezini ileri sürmüştür.

Günümüzde Afrika ve Güney Amerika’da hala görülen Sarıhumma hastalığından en etkin korunma metodu sivrisineklerden korunmak ve aşıdır. Bilime katkıları ve Sarıhumma hastalığına yönelik çalışmaları ile insanlığa hizmet etmiş Finlay, 20 Ağustos 1915’te Küba’da yaşamını yitirmiştir.

Hakkında ozekinci