Anasayfa / Teknoloji / Firefox Phone Sınırları Aşıyor

Firefox Phone Sınırları Aşıyor

Mozilla’nın mobil işletim sistemi Firefox OS’u kullanan akıllı telefonlar üç yeni ülkede daha satışa çıktı. Firefox Phone’lar 2014’te Avrupa’da farklı operatörler aracılığıyla da satılacak.

Mozilla Vakfı’nın çok sayıda teknoloji ve telekomünikasyon devinin desteğini arkasına alarak geliştirdiği HTML 5 tabanlı Firefox OS sınırlarını genişletmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz Temmuz ayının başında piyasaya çıkan Firefox OS kullanan ilk telefonlardan biri olan Alcatel One Touch Fire, Norveç merkezli operatör Telenor tarafından Sırbistan’da satışa sunuldu.

Gelen bilgilere göre Telenor’un yeni hedeflediği tek pazar Sırbistan değil. Yeni işletim sisteminin “merhaba” diyeceği diğer iki ülke Macaristan ve Karadağ olacak. Buna rağmen Telenor’un bu iki ülkede Firefox OS yüklü hangi cihazı satışa sunacağı bilinmiyor.

İhtimallerlg-fireweb-d300

İhtimaller arasında 3.5 inç ekranlı ZTE Open ve 4 inç ekranlı LG Fireweb modelleri var. Firefox Phone’ların yeni yıl ile birlikte sınırlarını daha da genişletmesi ve farklı bir operatör aracılığı ile yeni pazarlara açılması bekleniyor. Telenor’un planlarına göre cihaz Şubat 2014’te Batı ve Orta Avrupa’da satışa çıkmış olacak. Firefox OS cihazlar daha önce Telefonica ve Deutsche Telekom tarafından çeşitli ülkelerde satışa sunulmuştu.

 

Hakkında ozekinci