Anasayfa / Genel / Facebook’ta THK Virüsüne Dikkat!

Facebook’ta THK Virüsüne Dikkat!

Facebook üzerinden bitmek bilmeyen bir “virüs salgını” var. Bunlardan bir yenisi daha ortaya çıktı.

Türk Hava Kurumu adına kimliği belirsiz kişilerce Facebook’ta bir etkinlik başlatıldı. Bu etkinlikte “Türk Hava Kurumu” adına 500 bin öğrenci için burs verileceğini iddia eden kişiler aslında bu başlık altında virüs dağıtımı yapılıyor. Etkinlikte bursa başvurmak için kullanıcılardan ‘Bilet Al’ butonuna tıklamaları istenmekte. Butona tıklandığında kısaltılmış bir linke yönlendiren buton bu sayede binlerce kullanıcıyı etkinliğe davet ediyor.

facebook-thk-virus

Butona tıklayan kullanıcılar burs başvurusu yaptıklarını düşünseler de aslında kısaltılmış link’e tıklandığında farkında bile olmadan Facebook hesabına virüs bulaşıyor ve bu virüs bulaştığı hesabın tüm arkadaş listesini bu etkinliğe davet ediyor. Bu şekilde birçok katılımcıya sahip olan etkinlik hakkında THK boş durmadı ve hemen harekete geçti.

Türk Hava Kurumuna yapılan şikâyetler üzerine Facebook üzerinden burs vaadinde bulunan sahte hesapları tespit ederek tek tek kaldırdı. Türk Hava Kurumu’nun resmi internet sayfasına girenler ise THK’nın Facebook virüsüyle ilgili uyarısıyla karşılaşıyor.

THK konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“Kurumumuzca yapılan sosyal medya taramalarında ‘Türk Hava Kurumu’ndan 500 bin öğrenciye burs’ başlıklı paylaşımlar yapıldığı ve sosyal medya hesaplarında sayfalar açıldığı tespit edilmiştir. Kötü niyetli kişiler tarafından oluşturulan virüslü sayfalara giren kullanıcılar bu durumdan olumsuz etkilenmiştir. Vatandaşlarımızı yanıltmak ve virüslü sayfalara yönlendirmek için yazılan tüm bilgiler asılsızdır ve THK ile ilişkisi yoktur. Kurumumuz bünyesinde burs verilmesi ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Konuyla ilgili olarak Facebook ve Twitter nezdinde gerekli engelleyici girişimler yapılmıştır.”

Siz siz olun asılsız bir haber yayan bu tür etkinliklere veya paylaşımlara tıklamadan önce kurumun resmi sayfa yada sitesini kontrol edin. Emin olun ki bu tür haberlerle ilgili sosyal medyadan önce kurum ve kuruluşlar ilk önce kendi resmi sitelerinde duyuru yaparlar.

Hakkında ozekinci