Anasayfa / Spor / F. Bahçe’de yeni başkan kim olur?

F. Bahçe’de yeni başkan kim olur?

Fenerbahçe kongresinde hangi adayın daha şanslı olduğunu ve kongreden sonra neler yaşanabileceğini spor yazarlarına sorduk.

Engin Dinç’in haberi

Türkiye’de yerel seçimler nedeniyle siyasi olarak çok sıcak bir gündeme sahip olsa da, Fenerbahçe’de gerçekleştirilecek Olağanüstü Genel Kurul, siyasi gündeminde üstünde bir ilgi çekti. Genel Kurul’da Aziz Yıldırım’ın yanı sıra 3 Temmuz sürecinde TFF Başkanı olan Mehmet Ali Aydınlar ile Hulusi Belgü de aday. Ancak kongrede yarışın Aziz Yıldırım ile Mehmet Ali Aydınlar arasında geçmesi bekleniyor. Fenerbahçe kongresinde hangi adayın daha şanslı olduğunu ve kongreden sonra neler yaşanabileceğini spor yazarlarına sorduk.

AZİZ YILDIRIM BİR ADIM ÖNDE 

Aziz Yıldırım’ın kongrede seçilme şansını değerlendiren Zaman gazetesi spor yazarı Zeki Çol; “Bu tamamen Genel Kurul’un iradesine bağlı. Genel Kurulda çoğunluk onu desteklere o seçilir, desteklemezse seçilmez.  Ama Aziz Yıldırım’ın doğal bir avantajının olduğunu, delegeye biraz daha hakim olduğunu düşünüyorum. Aziz Yıldırım bir adım önde gibi duruyor.” dedi.

AYDINLAR MEDYAYI İYİ KULLANIYOR 

Mehmet Ali Aydınlar’ın TÜSİAD üyesi işadamlarının da olduğu güçlü bir listeyle seçime girdiğini hatırlattığımız Zeki Çol, şunları söyledi:

“TÜSİAD üyelerinin yönetimde olması, yönetim için bir ayrıcalık değil. Bir kulübü yönetecekseniz, spor adamlarının olmasında, bir spor kulübünün nasıl yönetileceğini bilmelerinde ve bütün bu konularda deneyim sahibi olmalarında fayda var. Yoksa TÜSİAD’ın binlerce işadamı üyesi var. Bu işadamlarından birkaçını getirirsiniz, belli bir popülariteyi kazanır ondan sonra kulübe çok da aman aman hizmet vermeden gidebilir. Mehmet Ali Aydınlar medyayı iyi kullanıyor, profesyonel bir ekiple çalışıyor. İletişim konusunda Aziz Yıldırım’dan daha çağdaş enstrümanları devreye sokuyor. Daha farklı ilişkiler kuruyor. Bu konuda da avantaj onda gibi gözüküyor. Her şey tabi sandığın başına gidildiği zaman belli olur. Sadece şu an birilerinin daha medyatik görülmesi ya da birilerinin daha agresif görülmesi sandık için aman aman bir ölçü olmaz. Sandık çok farklı bir dili içerir, çok farklı bir dili konuşur.”

F. BAHÇE’DE SULAR DURULMAZ

Genel Kurul’dan sonra Fenerbahçe’yi nasıl bir ortamın beklediği hakkında da görüşlerine başvurduğumuz Zeki Çol, “Aziz Yıldırım da seçilse, Mehmet Ali Aydınlar da seçilse Fenerbahçe’de sular durulmaz. Fenerbahçe en fazla 1 yıl içerisinde kongreye gider. Ondan sonra gelecek olan yönetim kimse, o Fenerbahçe’ye biraz  daha istikrarlı bir sürecin başlamasını sağlayabilir. Ben Aziz Yıldırım seçildiği takdirde, Aziz Yıldırım’ın çok uzun vadeli başkanlık yapabileceğini artık bu aşamadan sonra zannetmiyorum. Mehmet Ali Aydınlar seçildiği zaman da Aydınlar’ın o başkanlık koltuğunu şu süreçten dolayı çok uzun süre götüreceğini pek zannetmiyorum. İnşallah kavgasız, gürültüsüz, Fenerbahçe’ye yakışan bir kongre olur. Şu anki yapı, hava, tartışmalar; şu anki oluşturulan kaos maalesef pek iç açıcı değil.” diye konuştu.

YILDIRIM’IN ZARAR VERDİĞİ ŞEYLER YAPTIKLARINI BASTIRIYOR 

Aziz Yıldırım’ın başkanlığının ilk defa bu kadar tehlikeye girdiği görüşüne katılıp katılmadığını sorduğumuz Star gazetesi spor yazarı Ali Sami Alkış; şunları söyledi:

“Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe’ye yaptığı çok fazla şeyler var. Ama zarar verdiği şeyler yaptıklarını giderek bastırmaya başladı. Kendisini ve Fenerbahçe’yi sevenler arasında bile soru işaretlerinin çoğalmasına neden oldu. O bakımdan geçmiş yıllardaki yapılan seçimlere oranla en riskli seçimlere gidiyor. Ama yine de ben seçimleri alacağını düşünüyorum. Aydınlar, tepki oylarını toplamak istiyor fakat yetenek itibariyle baktığınız zaman Aydınlar’ın Fenerbahçe’de aktif rol oynayabileceğini ya da Aziz Yıldırım’ın iş yapma kapasitesi kadar bir gücü olduğunu düşünmüyorum. Ama gene de seçimden Aziz Yıldırım çıkacaktır. Çünkü bunca verdiği hizmet ve özellikle 3 Temmuz sürecinde yürütülen birtakım mücadeleler de var. Sırf bunun hatırına başkanlığına karşı da olsa kongre üyeleri için söylüyorum, yine de onu bu şekilde saf dışı etmeyi içlerine sindirmeyeceklerdir. Ben tekrar başkan seçileceğini düşünüyorum. Ama başkan seçilmesi Aziz Yıldırım’ın müthiş aleyhine olacaktır. Eğer adaylığa girmese, geride kalsa Yargıtay kararının onanmasından sonra çok ciddi yara almayacaktı, Aziz Yıldırım. Ama Fenerbahçe başkanıyken onanma kararından sonra mecburen kulübü terk etmek durumunda kalması, onu çok ciddi anlamda psikolojik olarak da çok yaralayacaktır, Fenerbahçelileri de yaralayacaktır. O bakımdan bu takdimi çok doğru bulmuyorum, çünkü öyle anlaşılıyor ki Yargıtay o kararı onayacaktır, çünkü davanın geri dönüşü esastan değil usülden. Öyle görünüyor ki yüzde 99.9 bu karar onanacak ama Fenerbahçe başkanı seçildikten sonra, “Bir dakika arkadaş, karar onandı; sen geri çekil bakalım.” denilecek olması Fenerbahçe Kulübü ve özellikle Aziz Yıldırım için çok ağır bir şey olur. Aziz Yıldırım bu riski göze alıyor, ben şaşıyorum açıkçası. Çünkü önümüzdeki ocak ayına kadar bu kararın çıkmasını da bekliyoruz, açıkçası. Başkan riskli bir sürece girdi ama girerse de kazanacaktır. Belki eskiden olduğu gibi ezici oy çoğunluğu alamayacak, bu sefer rakipleri olduğu için tepki oyları da olacaktır ama yine de mutlaka kazanacaktır. Orada şüpheli bir durum görmüyorum.”

AZİZ YILDIRIM İNATLAŞIYOR 

Aziz Yıldırım’ın kulübü hizmetten ziyade bir inatlaşma içine girdiğini belirten Ali Sami Alkış“Hizmet meselesinden çıkmış artık iş, bu inatlaşma. Artık Fenerbahçe’ye hizmet söz konusu değil burada. Rakibine karşı bir gözdağı, bir güç gösterisi pozisyonu var. Şu anda hizmet falan düşünülmüyor. Sonraki duruma bakılacak. Bunu Aziz Yıldırım açısından söylüyorum. Kendisini ağır bir sonuç bekliyor ve gözyaşlarıyla gidecek. Bu bence stratejik olarak iyi bir planlama değil. Çok ağır sonuçları olacak. Aziz Yıldırım bunun hesabını yapmıyor ya da güvendiği dağlara kar yağmaması için elinden gelen çabayı gösteriyor. Türkiye’de biliyorsunuz hukuk, her an her şeyi yapabilecek pozisyonda. Tam aksi bir karar çıkmaz, çıkmamalı ama burası Türkiye, belki de ona güveniyor, bilmiyoruz.” dedi.

AZİZ YILDIRIM ADAY OLMAMALIYDI 

Mehmet Ali Aydınlar’ın seçilmesi durumunda nelerin değişebileceğini sorduğumuz Ali Sami Alkış, “Fenerbahçe’nin kazancı şu olur:  Aziz Yıldırım’ın müthiş icraatlarına rağmen, ben geçmiş 50 yılda böyle bir başkanın gelmediğini düşünüyorum, önümüzdeki 50 yıl içinde de böyle bir başkan gelmeyecek. Aziz Yıldırım fiziksel olarak iş yapma kapasitesi çok yüksek birisiydi, böyle bir şey olmayacak. Ama verdiği zarar, tüm Türkiye’ye karşı Fenerbahçe’yi antipatik yapması ve şikeci bir takım durumuna getirmesinden sonra artık bana sorarsanız, bu kulüpte kalmaması gereken bir pozisyona düştü. Gitmesi Fenerbahçe açısından da iyi olacaktır. Fenerbahçe karşıtlığı ve düşmanlığı potansiyelinin zaman içerisinde yok olacağını düşünüyorum. Ama bu inatlaşma hem kendisini kötüye götürür hem de Fenerbahçe’yi kötüye götürür. Hiç aday olmamasını ya da adaylıktan son anda çekilmesini ısrarla tavsiye ederim.” diye konuştu.

Zaman zaman yazdığı Fenerbahçe ve spor yazılarıyla da tanıdığımız Star gazetesi yazarı Prof. Dr. Eser Karakaş ise Fenerbahçe’deki başkanlık yarışıyla ilgili şunları söyledi:“UEFA’nın, CAS’ın Fenerbahçe’ye ceza verdiği bir dönemin kulüp başkanının bir daha aday olmaması lazımdı, bu da ayıptır. Doğru ya da yanlış, madem biz UEFA ve CAS’ın yetkisini kabul ediyoruz, dolayısıyla o dönemin başkanının bir daha aday olmasını çok ayıp buluyorum.”

Hakkında ozekinci