Anasayfa / Sağlık / Doğru beslenme görme kaybını yavaşlatabilir

Doğru beslenme görme kaybını yavaşlatabilir

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Aras, araştırmaların doğru beslenme ile yaşlılığa bağlı görme kaybının yavaşlatılabileceğini ortaya koyduğunu söyledi. Aras, görme kaybından korunmak için yaşlıların sigara içmemelerini ve balık, yeşil ve kırmızı sebze tüketmelerini önerdi.Yaşlılığın bazı organlarda fonksiyon düşüklüklerine neden olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Aras, bu organların başında da gözün yer aldığını aktardı.

Cengiz Aras, “Yapılan araştırmalar doğru beslenme ile yaşlılığa bağlı görme kaybının yavaşlatılabileceğini ortaya koyuyor. Yaşlıların görme kaybından korunması için sigara içmemelerinin yanı sıra balık, yeşil ve kırmızı sebze tüketmeleri gerekiyor” dedi.

Doğru beslenmenin organların yaşlandıkça görevlerini tam yapamaz hale geldiği yaşlılıkta büyük önem kazandığına dikkati çeken Aras, yaşlılık hastalığı olarak bilinen “sarı nokta” hastalığının da görme kaybına yol açarak yaşam standardını düşürebildiğini, kötü beslenmenin de “sarı nokta” hastalığının nedenlerinden biri olarak kabul edildiğini anlattı.

KRONİK HASTALIKLARI KONTROL ALTINA ALIN

Aras, “Bu sorundan korunmak için sigara içmeyin, alkolü ölçülü tüketin, bol bol balık yiyin, kırmızı etten uzak durun, katı yağ yerine zeytinyağı tercih edin, ‘sarı nokta’ hastalığına karşı domates, kırmızı biber, portakal gibi sebze ve meyveleri sofranızdan eksik etmeyin. Ayrıca bir diyabet ya da hipertansiyon hastası doğru beslenmediği takdirde, o hastalıklarının gözdeki bulgusu kötü sonuçlar doğurabilir. Kötü beslenme sonucu vücut yağ ve basınç düzeylerinin bozulmasına bağlı kan şeker dengesinde problem olacaktır. Bu tablo da tansiyon yüksekliğine ve diyabete bağlı göz problemlerinin ortaya çıkışını hızlandıracak ya da var olan problemin ağırlaşmasına yol açacaktır. Diyabet ve hipertansiyon hastaları için dahiliye uzmanlarınca düzenli takip ve yeterli tedavi alımı çok önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

Hakkında ozekinci