Anasayfa / Genel / Çocuk Sahibi Olmaya Hazır Mısınız?

Çocuk Sahibi Olmaya Hazır Mısınız?

Herkesin bildiği gibi çocuk sahibi olabilmek için bazı şartların oluşması gerekir. Bunlar arasında en önemlilerinden biri, uygun ekonomik ortamın hazırlanmasıdır. Bir çocuğa bakmak, onu büyütebilmek için belli bir bütçe gereklidir. Aile olma yolunda, ekonomik yeterlilikle eşit öneme sahip bir konu daha vardır; pisikolojik yeterlilik. Bakalım pisikolojik olarak anne baba olmaya hazır mısınız?

Bunu İkiniz de İstemelisiniz

Çocuk sahibi olmak bir özveri işidir ve önemli bir karardır. Bu yüzden bunu iki taraf da istemelidir. Partneriniz çocuk sahibi olmaya hazır değilse onu zorlamayın. Ona biraz zaman tanıyın. Sadece sizin isteğinizie doğmuş bir çocuk, hem ilişkinizde büyük problemlerin oluşmasına, hem de çocuğunuzun sorunları olmasına neden olabilir.

Hayatınızda Sizi Tatmin Eden Bir Başarınız Olmalı

Bebeğiniz doğduktan sonra, bütün hayatınızı ona adamanız gerekir. Verdiğiniz bütün kararlarda kendinizden önce çocuğunuzu düşünürsünüz. Bu yüzden o doğmadan önce, hayatınızda amaçladığınız şeye ulaşmış olmanız gerekir. O doğana kadar, sizi tatmin eden bir şey başardıysanız; yıllar sonra, onun artık size ihtiyacı kalmadığında; kendi kendinize kalıp, ben bu hayatta ne yaptım diye sormazsınız.

Sağlıklı Bir İlişkiniz Olmalı

Sağlıklı bir çocuğun ilk şartı sağlıklı bir anne baba ilişkisidir. Aranızdaki ilişkiye güveniyorsanız, bu çocuk için hazırsınız. Ama aranızda, saygının olmadığı, şiddet içeren, ya da geçimsiz bir ilişki varsa; bu en çok, doğacak çocuğunuzu etkileyecektir.

Çocuk Büyütmek Hakkında Partnerinizle Ortak Görüşleriniz Olmalı

Çocuk büyütürken tutarlılık önemlidir. Eşinizle bazı noktalarda ayrılıklar yaşasanız da, temelde, çocuk büyütmekle ilgili kriterleriniz aynı olmalı.

Çocuk Sahibi Arkadaşlarınız Var mı?

Çocuğunuz olduktan sonra, sizi en çok, çocuk sahibi arkadaşlarınız anlayacaktır. Size hem yol gösterecek, hem yoldaş olacaklardır. Çocukları olan arkadaşlarınız, bebeğiniz doğduktan sonra, sosyal hayatınızda büyük bir yer kaplarlar. Size ailecek, arkadaşlarla program yapma imkanı sunarlar.

Kendi Ailenizle İlişkiniz

Kendi ailenizle ilişkiniz, çocuğunuzla ilişkinizi etkiler. Herkes elinde sonunda annesine ya da babasına benzer. Bu yüzden, çocuk sahibi olmadan önce, kendi anne babanızla ilişkilerinizi düzeltmeye çalışın. Bunu partnerinizin yapması da çok önemli.

Kendinizi Çocuk Sahibi Olmaya Hazır Hissediyor musunuz?

Asıl soru, kendinizi çocuk sahibi olmaya hazır hissedip hissetmediğiniz. Cevabınız evetse, partneriniz de aynı şekilde düşünüyorsa; anne baba olmaya hazırsınız demektir.

Hakkında yasekn