Anasayfa / Genel / Blonde Redhead İstanbul’da!

Blonde Redhead İstanbul’da!

İkinci kez İstanbul’la buluşmaya hazırlanan “Bicycle Film Festival” (Bisiklet Filmleri Festivali), 14 Eylül Cumartesi akşamı KüçükÇiftlik Park’ta yapılacak Blonde Redhead konseri ile başlıyor. Bu yıl da Hollanda Başkonsolosluğu işbirliği ile gerçekleşecek olan festival, 14 – 17 Eylül tarihleri arasında İstanbullulara müzik, sinema ve sporla dolu 4 gün yaşatacak.Uzun zamandır Türkiye’ye gelmesi beklenen Blonde Redhead, 90’ların ortalarından bu yana yayınladıkları her albümle adlarından söz ettiriyor. Japon Kazu Makino ve İtalyan ikiz kardeşler Simone Pace & Amedeo Pace’nin 1990 yılında New York’ta kurduğu grup, geçmişten günümüze en beğenilen şarkıları ile sahnede olacak. Grup, 14 Eylül Cumartesi akşamı KüçükÇiftlik Park sahnesine konuk olacak.

Sinema ve müziğin yanında; geçen yıl geniş kitleleri peşinden sürükleyerek dev bir bisiklet hareketine dönüşen BFF İstanbul Büyükada Bisiklet Turu ise bu yılın beklenen festival etkinliklerinden. 15 Eylül Pazar günü gerçekleşecek tura katılım, bisikleti olan herkese açık. Tur sonunda Aya Nikola Halk Plajı’nda saat 20.00’de başlayacak ilk gösterimde, sekiz kısa film beyazperdede olacak.

15 Eylül Pazar gösterilecek filmler:
• Barry Gene Murphy’nin yönettiği ve dört ilham verici emektar bisikletçinin hayatı sele üzerinde kutladığı “Two Wheels Good”

• Robert Chynoweth’in, İtalyan bisikletçi Giuliano Calore (yani imkansızın bisikletçisi), farklı müzik aletleri çalarak, bisikletini Avrupa’nın en dik dağlarına doğru sürüşünün hikayesinin anlatıldığı “Belle Epoch”

• Santa Cruzlu sanatçı ve şef Jim Denevan’ın, bisikleti aracılığıyla toprak sanatı yaptığı ve Petrİck Trefz’in yönettiği “Jim’s Lines

• Ünlü yönetmen Justin Chadwick’in “Boy” isimli kısa filminde ise; oğlunun ölümünün acısıyla başa çıkmaya çalışan bir adam, bir kereste bloğunun içine bir dal iliştirir ve bloğu bir bisiklet pisti içine bir anıt olacak şekilde yerleştirir. Sonra bu pistte her gün oğlunun anısına bisiklet sürer ve oğlunun yapamadığı yolculuğu gerçekleştirir. ‘Boy’da, daha önce ‘Secrets and Lies’ ve ‘Harry Potter’ gibi filmlerde yer alan saygın İngiliz oyuncu Timoty Spall başrolde.

• Japon yönetmen Nobuhiko Tanabe’nin, “Le Tour de Kagawa”da bir grup boğazına düşkün genç, iyi birer tabak “udon” (bir çeşit noodle) için mesafeleri arşınlıyor.

• Amerikalı yönetmen Brian Vernor’ın “Trans Andes Challenge”da; uluslararası bir takım olan Jamis Bicycles’ı takip eden bu film, profesyonel bisikletçilerin, insanları, yemekleri ve Şili’nin kırsal kesimlerini keşfederken yaşadıkları hayatı belgeliyor.

• Kanadalı yönetmen Benny Zenga’nın yönettiği “Ski Boys”da ise; Ski Boys’un 70’lerin başlarında gerçekleştirdiği Ontario’nun kırsal bölgelerindeki yaratıcı serüvenlerini belgeleyen kayıp film makaraları konu ediliyor.

• İskoçyalı yönetmen Felipe Bustons Sierra’nın yönettiği “Three-Legged Horses”, gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, Edinburghlu bir binek arabası şöförü, dizleri kalıcı olarak hasar görmeden önce yeterli parayı kazanabilmek için son bir zorlu işi kabul ediyor: Kasaba’nın en yüksek noktasına, Edinburg Şatosu’na yapılan bir yolculuğu anlatıyor.

Festival, 16 ve 17 Eylül tarihlerinde Hollanda Şapeli’nde gerçekleşecek kısa metraj bisiklet filmlerinin gösterimleri ile devam edecek.

Hakkında ozekinci