Anasayfa / Genel / BİNLERCE YILLIK GİZEM ÇÖZÜLDÜ!

BİNLERCE YILLIK GİZEM ÇÖZÜLDÜ!

Bilim adamları, antik Mısır’ın firavunlarından III. Ramses’in cinayete kurban gittiğini ortaya çıkararak binlerce yıllık bir gizemi çözdü.

“British Medical Journal” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, III. Ramses’in mumyasının CT taramasında firavunun boğazında ölümcül bir kesiğe rastlandı.

İtalya’daki Mumyalar ve Buz Adamlar Enstitüsü’nden paleopatolog Dr. Albert Zink, III. Ramses’in mumyası ile Krallar Vadisi yakınlarındaki bir mezarda bulunan ve III. Ramses’in oğlu Prens Pentavere’ye ait olduğu sanılan bir cesedi incelediklerini söyledi.

Kahire’deki Mısır Müzesi’nde saklanan cesetleri CT taraması ile incelediklerini ve DNA testi yaptıklarını ifade eden Zink, CT taramasının III. Ramses’in gırtlağının hemen altında 7 santimetre uzunluğunda derin bir kesik olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Ancak keskin bir bıçağın açabileceği bu kesiğin, kurbanın birkaç dakika içinde ölümüne yol açacağı belirtildi.

III. Ramses’in mumyasının daha önce de incelendiğini, hatta röntgeninin çekildiğini, ancak olağandışı herhangi bir şeye rastlanmadığını ifade eden Dr. Zink, “CT taraması, daha önce keşfedilmemiş kesiği ortaya çıkarmamıza yardımcı oldu.

Prens Pentavere’ye ait olduğu sanılan mumyanın boynunda da olağandışı izlere rastladık. Bu kişinin asıldığını ya da boğularak öldürüldüğünü düşünüyoruz” dedi.

Dr. Zink, III. Ramses’in boğazındaki kesiğin içine yerleştirilmiş bir “Horus’un Gözü” tılsımı bulduklarını kaydetti.

Horus’un Gözü, antik Mısır’da Güneş tanrısı Horus’un gözünden hiçbir şeyin kaçmayacağını, insanın iç alemindeki her niyet ile yeryüzü üzerindeki her şeyin tanrı tarafından bilindiğini simgeliyordu.

Hakkında yasekn