Anasayfa / Genel / Amazon Prime Air ile Ticarette yeni dönem

Amazon Prime Air ile Ticarette yeni dönem

Dünyanın en büyük alışveriş sitesi Amazon ticarette yeni uygulama başlatmayı planlıyor. Amazon sattığı ürünlerin teslimatını İnsansız Hava Aracı (İHA) ile yapmaya hazırlanıyor.

“Oktokopter” adı verilen araçlar, 2,5 kiloya kadar olan paketleri, sipariş verildikten sonraki yarım saat içinde müşteriye teslim edecek.

Henüz test aşamasında olan sistemin beş yıla kadar hayata geçmesi planlanıyor. Amazon CEO’su Jeff Bezos, dün CBS televizyonunda yayınlanan “60 Minutes” programında ilginç açıklamalarda bulundu. İHA ile ürün teslimatının “bilim kurgu” gibi görünse de, gerçekleştirilmesinin imkansız olmadığını söyledi. Bezos, sattıkları ürünlerin yüzde 86’sının 2,5 kiloya kadar olan ürünler olduğunu belirterek, bunların teslimatının 30 dakikada yapılabileceğini belirtti.

VİDEOSU YAYINLANDI

“Prime Air” adı verilen hizmetin tanıtım videosunda, şirketin deposunda paketlenen bir ürünü otomatik olarak alan insansız hava aracı, paketi müşterinin evinin kapısına kadar götürüyor.

PROJE İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Öte yandan, Amerikan Federal Havacılık Dairesi, İHA’ların sivil amaçlı kullanımına henüz onay vermedi. İnsansız Hava Araçları, şu an için sadece güvenlik güçleri tarafından kullanılabiliyor. “Prime Air”, şimdi Federal Havacılık Dairesi’nin iznini bekliyor. İHA’ların, ABD’de 2015 yılına kadar, Avrupa’da ise 2016 yılına kadar sivil kullanıma açılması bekleniyor.

Amazon prime air videosu

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=98BIu9dpwHU]

Hakkında ozekinci