Anasayfa / Kadın / 2013-2014 SONBAHAR / KIŞ TRENDLERİ: PEPLUM

2013-2014 SONBAHAR / KIŞ TRENDLERİ: PEPLUM

Demode olmayan parça: Peplum

Bir kaç sezondur hit trendlerden olan peplum, 2013-2014 sonbahar-kış sezonunda da hiç bir yere gitmiyor. Sonbahar ve kış modasının ana trendleri arasında yer alan peplumun moda olmaya devam etmesinden hiç şikayetçi değiliz! Kadın vücuduna çok yakışan hatta doğru kullanıldığında kusurları gizleyen bu parçayı yeni sezonda da severek giyeceğiz…

peplum1

İlk peplum ve Christian Dior
Christian Dior’un 1947 yılında tasarladığı ilk peplum bir ceketti… Bu ikonik tasarım özellikle bele vurgu yapmasıyla dikkat çekmişti. Bu tasarım Metropolitan Sanat Müzesi’nde sergileniyor ve etkisi yıllar sonra artarak büyüyor. İlk peplum bir blazer ceketti ancak şimdi peplum gömlekler, peplum bluzlar, peplum etek ve elbiseler hatta kabanlar bile görebilmek mümkün.

peplum2

 

Kıvrımlı ve fazla kilolular peplum giyebilir mi?
Elbette! Sanılanın aksine, peplum kıyafetler fazla kiloları olanlar için kurtarıcı bir parça olabilir. Eğer kıvrımlıysanız ya da fazla kilolarınız varsa, kum saati formunu en iyi şekilde verecek bir peplum parçayı seçmeniz gerekir. Bele oturan ve kalçaya doğru genişleyen peplumun tam kalça hizasında ya da yakınında bitmesine dikkat edin. Ayrıca etek ve bluz şeklinde giyiyorsanız tek renk ya da tek desen giyinmeniz sizi olduğunuzdan daha uzun ve ince gösterecektir.

peplum3

 

Her dolapta olmalı: Peplum bluz

Peplum bluz, peplum parçalar içerisinde belki de en kullanışlı olanıdır. Hem etek hem de pantolonlarla birlikte giyilebilmesi sayesinde farklı bir çok kombinasyona imza atabilirsiniz. Peplum bluzu diğer parçalarla doğru giymeniz için altın kural ise “dar kesimli” parçaları peplum üstlerle kullanmaktır. Örneğin kalem etek, skinny jean ya da dar kesimli bir kumaş pantolon gibi… Peplum giyme konusunda sizlere ilham vereceğini düşündüğümüz fotoğraflara da mutlaka göz atın!

Hakkında yasekn